Frankofonia 2020

Wystawa prac Michała Batorego jest częścią Festiwalu Frankofonii 2020 w województwie łódzkim. Więcej wydarzeń znajdą Państwo na stronie: frankofonialodz.pl.

W tym roku Festiwal jest okazją do świętowania wyjątkowej rocznicy: pięćdziesięciolecia Międzynarodowej Organizacji Frankofonii. Program będzie obfitować w wydarzenia i inicjatywy artystyczne mające na celu ukazanie niezwykłego bogactwa kultury z obszaru Frankofonii. Niezapomniana podróż po pięciu kontynentach odbędzie się na wielu płaszczyznach: teatr, kino, muzyka, literatura, kulinaria i nauka.

CZYM JEST FRANKOFONIA?
Termin „frankofonia” pojawia się po raz pierwszy w 1880 roku, w książce francuskiego geografa Onésime’a Reclus, by określić obszar, na którym ludność mówi w języku francuskim. Współczesna Frankofonia to wspólnota ludzi porozumiewających się językiem francuskim, dialog ponad granicami państw, promowanie różnorodności kultur, a także otwartość na wielopłaszczyznową współpracę. Aktualnie 274 miliony osób na świecie posługuje się językiem francuskim, w tym 1 milion w Polsce. Międzynarodowa Organizacja Frankofonii (OIF), w której Polska od 1997 roku ma status obserwatora, zrzesza 84 kraje.

ORGANIZATORZY FESTIWALU:
GADIF (Grupa Ambasad, Delegacji i Instytucji Frankofońskich​)

Ambasady: Belgii, Francji, Kanady, Luksemburga, Maroka, Szwajcarii, Senegalu, Tunezji, Rumunii, Urugwaju, Argentyny, Libanu, Demokratycznej Republiki Konga oraz Przedstawicielstwo Walonii-Brukseli, Instytut Francuski w Polsce i Rumuński Instytut Kultury.